میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در27 آوریل 2018 ساعت 1:31 ب.ظ سرویس:یادداشت 4 دیدگاه 1,055 بازدید

عطش قدرت و انحصار!

عطش قدرت و انحصار!

احمد حسینی*/ روزنامه جمهوری اسلامی: از جمله مشکلات اصلی دستگاه‌های اداری کشور این است که بر خلاف همه تجربه‌های موفق جهان، درپی کسب انحصارات بیشتر در دیوانسالاری دولتی بجای واسپاری امور به مردم و بخش خصوصی هستند.

این روش شکست خورده که از عهد قاجار تاکنون باقی مانده است، همچنان طرفداران خاص خود را دارد چرا؟چون موجب افزایش قدرت می‌شود. اصلا از یاد می‌رود که این خاصیت رژیم‌های دیکتاتوری است و نه جمهوری‌ها آن هم اسلامی. یک نظام فربه و سنگین اداری چگونه قادر خواهد بود بر روی ریلی حرکت کند که مقصد آن پیشرفت همه جانبه باشد؟

علت درجا زدن برای اجرای برنامه‌های توسعه کشور و از این دولت به آن دولت منتقل شدن نیز همین است. آفتی که گریبان گیر هر سه قوای کشور و سازمان‌های مستقل و نهادهای دیگر هم می‌باشد.

میلیون‌ها کارمند که چند ساعت را در اداره‌ای بدون کارآمدی لازم می‌گذرانند، روز را شب می‌کنند و حقوقی سر برج می‌گیرند، با مردم هم اغلب سر و کاری ندارند و یا اگر دارند آنچنان سرگردانی برای ارباب رجوع! بوجود می‌آید که از مراجعه پشیمان شود.

همه مردم حداقل برای یک بار این امر را دریک اداره دولتی یا دادگستری و ثبت و مثل آن تجربه کرده‌اند. منصب رئیس اداره و مدیر کل به بالا هم که نصیب هر کسی نمی‌شود چون ربط زیادی به بایستگی‌های یک کارمند ندارد و این هم دلیل دیگری برای انفعال کارکنان دولت، یعنی عدم امکان رشد در پرتو کار بهتر. در چنین اوضاع مرداب مانند تصدی گری بخش دولتی به معنای اعم کلمه،تلاش برخی نهادها برای دو قبضه کردن اختیارات و قدرت واقعا جای تاسف دارد.

نمونه تازه‌اش، تلاش نمایندگان مجلس و کمیسیون فرهنگی آن برای واگذاری انحصاری مدیریت و مالکیت صدور مجوز صوت و تصویر به صدا و سیما می‌باشد. اقدام کاملا غلطی که بی‌محتوایی محض را بدنبال خواهد داشت. مگر رسانه ملی با بودجه سرسام‌آور ۱۵۰۰ میلیاردی و ۳۰ هزار کارمند و ده‌ها شبکه صوتی و تصویری چقدر قادر بوده مردم را سر این سفره بنشاند و چرا تعداد مخاطبین آن بویژه نسل جوان در حال ریزش است؟ حالا واگذاری این انحصار جدید پاداش آن عملکرد مشعشع است؟!
همه ابزار فضای مجازی را در اختیار یک سازمان آن هم سیاسی و جناحی، قرار دادن کاملا با اراده و هدف اکثریت مردم در رای دادن به دولت تدبیر و امید، منافات دارد و انتظار این است که هم خود دولت و وزیر ارتباطات به گلایه و شکایت بسنده نکند و هم مجلسی که اکثر نمایندگانش بخاطر ادعای هم سویی با دولت رای آوردند خودش جلو این اقدامات که هیچ نتیجه‌ای هم نخواهد داشت را بگیرد و مانع تصویب چنین طرح‌هایی که نارضایتی مردم را بدنبال خواهد داشت شوند.

* فرماندار اسبق لارستان

از این نویسنده بخوانید:

سندروم عوام زدگی خواص

نيم قرن آرامش و طوفان

نظام جمهوري اسلامي و آفت مديريت

مناسبات دولت قبل در وزرات كشور دولت روحاني حفظ شده است

آينده مذاكرات

باور عمومي چيست؟

نقدي بر سفر استاني دولت به فارس

آقايي كه من شناختم

فروش خاک وطن

روزی که ایران ایستاد

احمدی نژاد در شیراز/ تقابل عوامفریبی احمدی نژاد با ارزش ها و سکوت اصولگرایان

رویکرد مبارک


4 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  برای من قابل درک نیست که چرا جناب حسینی عزیز در زمانی که خود در مناصب حکومتی حضور داشته اند هیچ گاه از این حرفها نمی زدند؟
  آیا دلیلش این نیست که نمی خواسته اند آن مناصب و عواید حاصل از آن را از دست بدهند؟

  • یوسف گفت:

   0

   0

   سوال به جایی پرسیده اید که قطعا پاسخی درخور می طلبد.
   البته کسانی که مسیری نظیر جناب حسینی را پیموده اند کم نیستند، و از آنطرف افرادی که قضاوتهایی شبیه شما انجام می دهند نیز تعدادشان اندک نیست.
   اما اگر اجازه دهید بنده می خواهم از سویی متفاوت از شما به مساله نگاه کنم. البته قضاوت شما نیز ممکن است درباره برخی افراد واقعا مصداق داشته باشد، اما در مورد افرادی شبیه داریوش حسینی که تا حدودی ایشان را می شناسیم، چنین چیزی قدری دور از ذهن است.
   بنده فکر میکنم چند عامل باعث می شود تا شاهد چنین نظریاتی از سوی افرادی باشیم که خود روزی در کسوت مدیریت و صدارت این ممکلت عهده دار امور و چه بسا در بسیاری مواقع مدافع همیشگی وضع موجود بوده اند. اما چه شده است که امروز بیاناتی از ایشان می بینیم و می شنویم که چه بسا در گذشته موضوعیتی نداشته اند.
   عامل اول. مطالعه و تامل در احوال ملل و دول مختلف و بررسی دقیقتر کارنامه اجرایی نظام که به لطف فرصت و فراغت دوران بازنشستگی نصیب شان شده است
   عامل دوم. کسب تجربیات گرانبها در طول همه سالهای کارهای اجرایی پس از انقلاب و گذر از فضای احساسی و هیجانی جوانی دهه انقلاب و رسیدن به درجه ای از پختگی و عقلانیت غیرشعاری و حساب و کتاب دار.
   عامل سوم. ظهور پدیده احمدی نژاد و تشکلهایی همچون جبهه پایداری در تاریخ معاصر ایران که با اتخاذ تصمیمات گاها عجیب در این ممکلت و ارائه نسخه رادیکالی از حکومت داری و قرار دادن آن در ویترین نظام، بسیاری از افراد و جریانات مختلف سیاسی کشور ، اعم از چپ و راست را، در یک اتحاد و اجماع نظری و عملی در برابر هرنوع حرکتهای تند و تصمیمات تنش زای سیاسی قرار داد و آنها را به این نتیجه رساند که آخر و غایت این شیوه مملکت داری کجا و چگونه است. نظریات سالهای آخر عمر آقای هاشمی رفسنجانی، مطرح شدن نام حسن روحانی بعنوان کاندیدای اصلاحطلبان در دو انتخابات ریاست جمهوری و قرار گرفتن علی لاریجانی در لیست امید شهر قم برای انتخابات مجلس اخیر در این بستر اتفاق افتاده است.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   واقعا که ! ! ! یعنی بایستی هزینه کسب تجربه و افزایش سطح آگاهی امثال حسینی را نسل سوخته بایستی بپردازند؟ پس هر ۴۰سال باید یک عده نظیر حسینی بیایند و کشور و جامعه را به وضعیتی نظیر این روزها برسانند تا فقط کسب تجربه کرده باشند؟ قبول است…باشد. حال اگر امثال حسینی می توانند همانگونه که […] بفرستند لطف کنند راه را برای بقیه جوانان نیز باز کنند تا مانند […] .او هم می تواند بماند و کسب تجربه و افزایش آگاهی کند.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  چناب يوسف سلام و تشكر از سعه صدري كه عنايت مي فرماييد.
  يه موقع به جهت فكري و نظري من و شما با هم اختلاف نظر داريم و به مرور هر دو متحول مي شويم و مي آموزيم و به قول ان انديشه مندي اجتماعي انسان موجودي است در حال شدن يعني ممكن است انسان فكر امروز و ديروزش متفاوت باشد . مي گفت تحقيقي را ارايه كردم و استادم گورويچ گفت اين ها همه اشتباه است گفتم نظريات خودتان است . گفت ۵ سال پيش من
  اما يه موقع من تو پاچه صغير و كبير جلو چشم خلايق چوب كرده ام . امروز بايد از شرمساري به كنجي نشسته يا …بعد حرف هايم را بزنم نمي شود من تا ديروز نوار كاست جوانان را مبتذل و ان ها را فاسد و… اما امروز سينه چاك تلگرام باشم .
  خلق همه يكسره نهال خداي اند/ هيچ نه بركن تو زين نهال نه بشكن
  خون به ناحق نهال كندن اوي است / دل زنهال خداي كندن بركن ناصرخسرو

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان