میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در1 فوریه 2021 ساعت 2:42 ق.ظ سرویس:مطلب شما 22 دیدگاه 857 بازدید

«تراکم‌فروشی» در لار، اندر حکایت «دُمِ خروس و قسم حضرت عباس!»

مدیران شهری پاسخ دهند!

«تراکم‌فروشی» در لار، اندر حکایت «دُمِ خروس و قسم حضرت عباس!»

محمدامین گرامی*: در دلایل رواجِ مَثَل‌ها، داستان دزدی که دمِ خروسِ به سرقت برده، از کناره قبایش بیرون زده بود و با قسم حضرت عباس، سعی در انکار سرقت از سوی خود را داشت و به خلق ضرب المَثَلِ معروفِ “دُم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را؟ انجامید، شنیده‌ایم. این بار اما بی آنکه دُمی از کناره قبایی بیرون زده باشد، یکی از اعضای شورای اسلامی این شهر، اتهام تراکم‌فروشی را با قاطعیت (بخوانید قسم)، نسبت به شهرداری لار روا داشته است.

قریب به یک هفته از یادداشت یکی از اعضای شورا و اتهام «تراکم فروشی» به شهرداری لار می‌گذرد(اینجا)، سوایِ استدلال‌های عجیب و خود-متناقضی که در آن متن کوتاه و مبهم منتشر گردید و اینجانب به سهم خود، یادداشت مفصلی را در نقد آن اظهاراتِ شبه علمی (بخوانید ضد علم) نوشته و در سایت آفتاب منتشر نمودم(اینجا)، آنچه در این میان عجیب به نظر می‌رسد، سکوت نهادهای متولی مدیریت شهری، به‌ویژه شورای اسلامی شهر لار، شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی است. آن عضو محترم شورا نیز، تاکنون از اظهارات خود عقب‌نشینی ننموده و این به معنای اعتقاد راسخ ایشان بر تراکم‌فروشی از سوی شهرداری لار است.

اداره کل محترم راه و شهرسازی، بنا بر نص صریح قوانین گوناگون، وظیفه نظارت بر اجرای طرح‌های توسعه شهری (و به طریق اولی، نظارت بر کار مجریان آن، یعنی شهرداری‌ها) را بر عهده دارد(۱)(۲)؛ به نظر می­رسد سکوت این اداره، نمی‌تواند کمکی به تنویر افکار عمومی درخصوص اتهام طرح شده از سوی آن عضو شورا، یعنی اتکای درآمدی شهرداری لار به تراکم‌فروشی و یا شاید تراکم‌فروشی به افراد خاص نماید.

شورای اسلامی شهر نیز، که خود به‌عنوان یکی از دو رکن مدیریت شهری لار، نسبت به اظهارات یکی از اعضای خود واکنشی نشان نداده است؛ آیا سکوت این نهاد، نشان از تایید اظهارات مذکور است؟

در این صورت، سکوت این نهاد باعث تاسف خواهد بود، چرا که این سکوت، رضایتمندی آن شورا را از کسب درآمدهای ناپایدار و استفاده حداکثری از این درآمدها برای اجرای پروژه‌های زودبازده، در فاصله زمانی اندک باقی مانده تا انتخابات نشان می‌دهد؛ پروژه‌هایی که نه برای ارتقای کیفیت زندگی شهروندان، که (به اعتراف عضو محترم شورا) با درآمدهایی ناپایدار و با هدف تبلیغاتی اجرایی خواهند شد و تبعاتی را در آینده برای شهر و برای زندگی شهروندان به بار خواهند آورد.

در این میان اما، نوک پیکان اتهام، شهرداری لار نیز، سکوت پیشه کرده و اعتنایی به اظهارات این عضو شورا نداشته است. به نظر می‌رسد به باور مدیرانِ شهر، انتظار پاسخگویی و شفاف‌سازی، انتظاری بی‌جاست و شهروندان از حق شنیدن دلایل اتهامی که از سوی اعضای یک مجموعه به عملکرد آن وارد می‌آید نیز بی‌بهره اند. اما حقیقت آن است که شهروندان حق دارند؛ چرا که حیران مانده و با شنیدن آن قسم حضرت عباس! در به در به دنبال دم خروس می‌گردند.

به باور نگارنده، زمان آن رسیده است که مدیران شهری لار پاسخی روشن و درخور، به اظهارات مندرج در یادداشت منتشر شده از سوی این عضو شورا داده و تلاش لازم را در جهت رفع ابهاماتِ شکل گرفته در این مدت، به‌عمل آورند.

*کارشناس ارشد شهرسازی/ پایه یک شهرسازی نظام مهندسی ساختمان

پی‌نوشت:

۱. قانون راجع به تأسیس وزارت آبادانی و مسکن(مصوب ۱۳۴۲) ماده(۱) د – نظارت بر توسعه شهرها و اشتراک مساعی در تهیه نقشه شهر.

۲. قانون تغییر نام وزارت آبادانی و مسکن به وزارت مسکن و شهرسازی و تعیین وظایف آن(مصوب ۱۳۵۳) ب – نظارت بر فعالیت‌های شهرسازی بخش خصوصی از حیث رعایت معیارها و ضوابط شهرسازی.


22 نظر

 1. علیرضا گفت:

  1

  0

  واقعا درست میگن چرا کسی شفاف سازی نمیکنه!؟ کی درست میگه این وسط !؟ اگه تخلفی شده باید روشن بشه به نفع کیا تخلف شده اگه تخلفی نشده چرا همچین اتهامی زده شده؟ این شهر صاحب نداره!؟

 2. ناشناس گفت:

  8

  1

  سلام جناب مهندس
  حتما تراکم فروشی هست
  .
  .
  .
  چند سال پیش هم پیشنهاد دادایم صورتجلسه مصوبات شورای شهر منتشر شود
  در صورتجلسه مسئله مورد بحث با ذکر دلایل موافق و مخالف ثبت و نظر اشخاص تک به تک ثبت باشد
  چون این شبه برای من هم وجود دارد بعضی مصوبات یا در جهت تسهیل مشکلات خودد اعضا و یا بعضی مصوباب به صورت غیر کارشناسی و غیر نیاز به منظور ساخت عملکرد جعلی طرح و تصویب می شود(شما مثلا در یک منطقه از شهر هیچ مشکلی نیست و مردم در مورد اونجا صحبتی نمی کنند ولی با مصوبات الکی دستکاری می شود)
  .
  .
  یه چیزی که جدیدا هم شورا و شهرداری انجام داده تغییر نام بعضی خیابان ها است
  برخی نام ها بعد از سالها در ادرس پستی یا تبلیغات قید شده به راحتی بدون هیچ دلیلی تغییر پیدا کرده.جالب اینکه اسم قبلی هیچ مشکل ملی یا مذهبی هم نداشته
  اصلا علت تغییر نام /ان چه بوده؟
  .
  .
  نظر من بیشتر جهت تهیه یک بولتن عملکرد است در سال منتهی به انتخابات که بگویند مثلا ۱۰ تا نام گذاری داشتیم

  • شهرساز گفت:

   0

   3

   آخه مگه خونه ی خاله ست که تراکم فروشی کنن، اونم با سخت گیری های راه و شهرسازی.. اون خانم عضو شورا، یه چیزی رو از یه جایی برداشته و کپی کرده، خودش هم معنیشو نمی‌فهمیده و الان کاسه ی چه کنم دستش گرفته.. مشکل فقط تمایل به دیده شدنه اونم وقتی که دیدنی نیستن..
   نام گذاری خیابونام نمیدونم این وسط چه ربطی داره که شما مطرح میکنی

 3. ناشناس گفت:

  8

  2

  به نظر میرسد آقای مهندس گرامی تمایل زیادی به دیده شدن دارند

  • شرفی گفت:

   0

   5

   ، جواب منطقی بدهید و نوشته را نقد کنید، نه اینکه به شخصیت نویسنده حمله کنید، شما چیزی به اسم تقوا هم در مرامتان پیدا میشود؟ ادعای مسلمانی دارید فقط؟

  • مهندس گفت:

   5

   0

   به نظرت اگه جز این بود پشت سر هم و تو موضوعات خاص همینطور مطلب می نوشت؟
   هرزگاهی یه مطلب رو پیدا میکنه سه چهار متن روش مینویسه و میره در محاق در برنامه بعدی…

  • ناشناس گفت:

   0

   5

   ایمان ندارید ؟ اگر اسم خودتان را مسلمان می گذارید، بجای حمله به ایشان، حرف حساب استاد گرامی را جواب بدهید، ایشان استاد من بوده اند و از نزدیک میشناسمشان

 4. ناشناس گفت:

  4

  1

  سلام شورا وشهرداری به کدام درخواست شفافیت ساز پاسخ گفتند که این دومی اش باشد

 5. لاری گفت:

  3

  1

  خب مسئولین چرا شفاف سازی نمی کنند پس؟
  یا تراکم سازی شده یا نشده.
  اگر شده که بگین اگر نشده هم که ذهن مردم رو از این مخمصه خلاص کنید دیگه. چه بی خیال!

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  بنده درخواست شفاف سازی پرونده زمینهای شهرک اندیشه داشتم خانم جهاندیده هم قول دادند این کار انجام دهند ولی هیچ خبری نشد که نشد پس وقتی شورا وشهرداری اراده ای بر پاسخگویی وشفاف سازی ندارند چگونه توقع است پاسخ تراکم فروشی وصدهاسوال دیگر داده شود راهش فقط وفقط رای مردم به کسانی غیر از کلیات این شورا است تا شهردار تغییر پیدا کند وانگاه مطالب شهرداری شفاف شود راه دیگری به نظر نمی رسد

 7. ناشناس گفت:

  2

  0

  حکایت سنگ انداختن دیوانه در چاه و تلاش صد نفر عاقل برای درآوردنش

 8. وحید گفت:

  0

  0

  باید گفت شورای شهرداری!!!! نه شورای شهر.

 9. محمود گفت:

  5

  1

  دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور اسبق جمهوری اسلامی ایران یک جمله معروف دارند که می فرمایند:
  آب رو بریز همونجا که میسوزه…
  وقتی کسی حاضر به پاسخگویی به تو نیست که به نظر هم می رسد لزومی به پاسخگویی به هر فرد را ندارند این همه جلز و ولز برای چیست؟
  شما به جای گیر دادن به یک قضیه کوچک و بی اهمیت اگر دغدغه مند هستید به داد دانشگاه لار برسید…

  • ناشناس گفت:

   0

   5

   شما هم به بی ادبی همان کسی هستید که ازش نقل قول کردید

  • ناشناس گفت:

   1

   5

   به نظرم شما هم برای کار کوچکی مثل نان خریدن به نانوایی نرید، چون مسائل بزرگتری! وجود داره!
   چه ربطی دارد برادر؟ چون یک مسئله از مسئله دیگری از نظر شما اهمیتش بیشتره، باید مسائل دیگر رو رها کرد ؟ اون هم با توهین؟ حقا که بی ادبی

  • شهروند گفت:

   3

   0

   در حال حاضر مسائل بسیار مهم تر از اثبات سخن یک فرد و “«تراکم‌فروشی» در لار، اندر حکایت «دُمِ خروس و قسم حضرت عباس!»” است، این موضوع بود و نبودش به اهمیت دانشگاه نیست، اگر دانشگاه برود خیلی از چیزها همراهش می رود، سرمایه خیران به کنار، لارستان از نظر علمی پسرفت میکند و نتیجه اش می شود همین حرفهای نسنجیده و افراد کارنابلد که به راس کار می آیند. اهم فی الاهم باید کرد، مسئله روز و مهم شهر استقلال دانشگاه دولتی لار است، همین جناب آقای مهندسی محمدامین گرامی استاد این دانشگاه بودند، شاگرد پرورش دادند، اگر دانشگاه نباشد ما کجا از دانش مهندس گرامی و امثالهم استفاده کنیم؟
   من از سایت آفتاب و جناب آقای منشی گله مندم که به این موضوع آنطور که باید به مانند موضوعات قبلی نپرداخته که امیدوارم دلیلش ترس نبوده باشد
   یه لحظه بنشینید منطقی فکر کنید که کدام اهمیت دارد؟
   به قطع موضوع دانشگاه چرا که بعد از این دانشگاه علوم پزشکی و بعد ادارات و… به ترتیب همین روند را پیش می گیرند و تک تک آنها از ما میگیرند، کما اینکه تا حالا خیلی از این موضوعات را با سرگرم ما به حرف خام چند جوان خام تر از حرفشان که نام ثبت شده زبان لاری را چیز دگر خوانده بودند اوز را شهرستان کردند، امتیاز برای شهرستان اطراف گرفتند و…
   لااقل خودمان برای خودمان موضوع تراشی نکنیم و حواسمون جمع چیزهای کلان باشد
   البته اگر آقای ناشناس نمی گوید خرید نان از نانوانی چون کار کوچکی است نباید رفت
   —-
   مدیریت سایت: باسپاس از اظهار نظر جنابعالی. رسانه آفتاب در مورد ادغام احتمالی دانشگاه‌های لار و شیراز چندین مطلب تهیه و منتشر کرده است. غالبا البته در کانال‌های واتساپ و اینستاگرام آفتاب منتشر شده‌اند. ممنونم از تذکرتون. در این موضوع باز هم خواهیم نوشت.

 10. منش گفت:

  5

  0

  آقا مهندس گرامی عزیز دل برادر دیدیمت، اتفاقا نگرانت هم شده بودیم، خدا رو شکر که سالمی، سر کیفی دنیا به کامت هست نگو نه خودتو ناراحت نگیر

 11. ناشناس گفت:

  0

  4

  آقای مهندس گرامی، داری با دیوار حرف میزنی..دو حالت بیشتر ندارد! این آقایان یا در صدد پنهان کردن تخلفاتشان هستند یا پنهان کردن بی سوادی همکارشان در شورای شهر..

 12. ناشناس گفت:

  1

  5

  تداوم این سکوت، اهانت به شعور شهروندانه..

 13. علی مسلمی گفت:

  5

  0

  اقای گرامی شما که سال ۹۴تا ۹۶مشاور شورا بودید چرا ان زمان تراکم فروشی صورت گرفته است و چیزی نگفتید نکند …

  • ناشناس گفت:

   5

   0

   بعضی ها زمانی که داخل گود هستند کاری ازشون نمیبینیم ولی زمانی که خارج گود هستند میگن لنگش کن

 14. ناشناس گفت:

  2

  0

  مگر تراکم فروشی صورت گرفته؟! صحبت سر همین است.. آقای گرامی ادعایی مبنی بر تراکم فروشی در دوره حضور خودشان در شورا نداشتند.. اما خانم یادگار فرد، ادعا کرده اند که چنین کاری در دوره ی خودشان در جریان است.. هرکس ادعایی میکند باید پاسخگو باشد

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان